Stolce u noworodka / niemowlęcia

Wielu rodziców bardzo niepokoi się występowaniem u niemowlęcia nieregularnych stolców, a także ich zróżnicowaną konsystencją i kolorami. Nie wiedzą, dlaczego czasem są one zielone, żółte bądź śluzowe. Mając to na uwadze, nasza szkoła rodzenia z Poznania zawsze tłumaczy, jak należy obserwować wydalanie, które jest w okresie noworodkowym ważniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Pierwsza kupka, nosząca nazwę „smółki”, charakteryzuje się wyjątkową gęstością i smolistą barwą. Pojawia się ona podczas pierwszej lub drugiej doby po porodzie. W szpitalach może czasem zabraknąć chusteczek, więc warto je zabrać ze sobą na oddział, aby zapewnić noworodkowi pełną pielęgnację. W ciągu następnych kilku tygodni, stolec przybiera maziową konsystencję i musztardowy odcień, zazwyczaj pojawiają się również w niej zauważalne ziarenka. Jeśli jedynym pokarmem dziecka jest mleko z piersi matki, może ono robić kupkę zarówno przed rozpoczęciem karmienia, jak po jego zakończeniu. Potem częstotliwość wydalania ulegnie redukcji, a w niektórych dniach stolec może w ogóle się nie pojawić. Warto jednak pamiętać, że po upływie 2-3 dób, stanie się to bardzo nieprzyjemne dla niemowlaka.

U maluszka mogą pojawić się również wzdęcia (szczególnie, jeżeli oddawanie gazów także nie występuje). Nasza położna zawsze radzi rodzicom, aby w takiej sytuacji częściej kładli niemowlaka na brzuszku, a także by delikatnie masowali jego powłoki brzuszne (zaczynając od okolic pępka i kończąc przy spojeniu łonowym). Poza tym, dziecku mogą również pomóc ciepłe okłady. Gdy wszystkie inne sposoby zawiodą i minie już ósma bądź dziewiąta doba, rodzice mogą również, po uprzednim posmarowaniu wazeliną, doodbytniczo zaaplikować niemowlęciu 1/3 czopka glicerynowego. Jeśli dziecko nadal nie robi kupki, należy skonsultować się z pediatrą.

W naszej szkole rodzenia mogą się Państwo również dowiedzieć, czym jest zaparcie u niemowlaka. Mianowicie, maluszek oddaje wtedy twardy, suchy, zbity stolec, bez zawartości śluzu i z rzadszą niż normalnie częstotliwością. Warto pamiętać, że zwykle to właśnie konsystencja świadczy o wystąpieniu tej przypadłości. Często zaparcie pojawia się w przypadku, gdy dziecko jest karmione modyfikowanym mlekiem, jednak mogą wystąpić także inne, poważniejsze przyczyny, więc nie należy lekceważyć tego stanu i skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli zmiana diety niemowlęcia bądź matki nie przynosi rezultatów. Co więcej, należy zaobserwować czy przyrost masy ciała u malucha nie jest zbyt mały, a także czy nie występuje u niego znaczący dyskomfort przy wydalaniu. W przypadku kłopotów z oddawaniem stolca u nieco starszych dzieci, rodzic może podać 1-3 razy dziennie wywar z suszonych śliwek bądź niewielką ilość przetartych jarzyn lub jabłka. W ostateczności, gdy maluch źle się czuje przez problemy z wypróżnianiem, co drugą dobę można zaaplikować czopek glicerynowy.

Każda położna radzi, aby uważnie obserwować kupki dziecka, gdyż w ten sposób można w porę zidentyfikować wiele niepokojących sygnałów. Należy pamiętać, że zawsze w przypadku wystąpienia nawet niewielkiej ilości krwi w stolcu, trzeba skonsultować się z pediatrą. Ponadto, jeśli krew pojawia się niejednokrotnie i w większych ilościach, rodzice muszą od razu udać się z maluszkiem do szpitala.

W sytuacji, gdy zauważamy, że kupka jest wodnista i nie ma w niej śluzu ani ziarenek, prawdopodobnie mamy do czynienia z biegunką. Przyczyny mogą być wielorakie, lecz nigdy nie należy jej lekceważyć, ponieważ może ona prowadzić nawet do odwodnienia i innych ciężkich powikłań. Najbardziej powszechny powód to infekcja wirusowa lub bakteryjna. Ogromnie ważne jest, aby szybko rozpoznać tę nieprawidłowość i od razu reagować – przede wszystkim należy nawadniać niemowlę. Rodzic powinien jak najczęściej podawać mu łyżeczką niewielkie ilości wody, a jeśli występuje odruch wymiotny, robić to wolniej i jeszcze mniejszymi dawkami. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem matki, powinna ona wtedy wyjątkowo często przystawiać je do piersi.

Z biegunką dziecka, trzeba udać się do specjalisty w sytuacji, gdy:

Serdecznie zapraszamy do szkoły rodzenia Heget w Poznaniu, gdzie mogą Państwo poznać więcej szczegółów opieki nad dzieckiem, dzięki konsultacjom ze świetnie wykwalifikowaną położną.

Heget, 795-884-422 biuro@heget.pl , Kanclerska 2, 60-327 Poznań